Stół zabiegowy podstawowym elementem wyposażenia gabinetu weterynaryjnego

07-03-2022

Specjalne stoły są podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu weterynaryjnego. Stoły weterynaryjne dzielimy na stoły mechaniczne, elektryczne i stoły ze stałą wysokością. Różnią się one przede wszystkim funkcjonalnością oraz sposobem dostosowania do potrzeb lekarza i pacjenta.

Elektryczne stoły zabiegowe – gwarancja wygody i funkcjonalności

Dlaczego warto zainwestować w stół elektryczny? Elektryczne stoły zabiegowe idealnie sprawdzają się w gabinetach lekarzy weterynarii i w klinikach weterynaryjnych. Stół elektryczny wpływa na komfort pracy lekarza oraz pacjenta. Regulacja wysokości za pomocą ręcznego pilota bardzo ułatwia wykonywanie zabiegów i dostosowanie mebla do gabarytów badanego zwierzęcia. Blaty takich stołów są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej lub specjalnych materiałów – niektóre z nich są przezierne dla promieniowania rentgenowskiego. 

 

Blat stołu weterynaryjnego musi być przede wszystkim łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na działanie środków dezynfekujących. Elektryczne stoły zabiegowe to bogactwo modeli i dodatkowych funkcji. Niektóre mają prostą konstrukcję, inne posiadają dodatkowe udogodnienia. Dużo zależy od przeznaczenia stołu. Nieco inaczej mogą być skonstruowane stoły do diagnostyki, a inaczej będą się prezentować typowe stoły przeznaczone do sal operacyjnych.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając elektryczny stół zabiegowy?

Elektryczne stoły weterynaryjne mogą się różnić między sobą wielkością blatu, zakresem regulacji wysokości i wyposażeniem. Na jakie parametry powinno się zwracać uwagę przy wyborze stołu zabiegowego?

 • Maksymalna i minimalna wysokość – odpowiednio dobrana wysokość stołu wpływa przede wszystkim na komfort pracy lekarza, ale również możliwość dostosowania stołu do konkretnego pacjenta,
 • Rodzaj i wymiar blatu – blat stołu zabiegowego musi być dostosowany do zakresu usług oferowanych w gabinecie oraz przyjmowanych zwierząt, 
 • Udźwig – czyli ciężar, jaki dany stół może utrzymać. 
 • Dodatkowe wyposażenie – związane jest przede wszystkim z funkcją, jaką stół zabiegowy będzie pełnić,  
 • Mobilność – w przypadku częstego przemieszczania stołu weterynaryjnego warto wybrać model z kółkami, natomiast w mniejszych gabinetach z pewnością lepiej sprawdzą się stopki antypoślizgowe.

 

Funkcjonalne dodatki do stołów weterynaryjnych

Elektryczny stół zabiegowy pozwala na bezpieczne i komfortowe przeprowadzanie diagnostyki i zabiegów weterynaryjnych. Elektryczna regulacja wysokości to możliwość szybkiego dostosowania sprzętu do bieżących potrzeb – w bardzo prosty i wygodny sposób. Najczęściej jest to regulacja za pomocą ręcznego pilota. Wybierając konkretny model stołu zabiegowego, warto dopasować go także do swoich indywidualnych potrzeb. Można więc zdecydować o wyposażeniu go w rozwiązania, które będą pomocne podczas przeprowadzania zabiegów. Będą to między innymi: 

 • wieszak na kroplówkę,
 • wysięgnik,
 • miska uchylna,
 • stolik narzędziowy,
 • pilot nożny,
 • materac.

 

Niektóre modele elektrycznych stołów zabiegowych posiadają regulację kąta nachylenia blatu za pomocą siłownika elektrycznego, blat pogłębiony lub blat wykonany ze specjalnego tworzywa przeziernego dla promieni rentgenowskich. 

Jaki stół zabiegowy wybrać?

Stół zabiegowy powinien być przede wszystkim dostosowany do zakresu usług oferowanych w danym gabinecie. Często jeden jego egzemplarz nie wystarczy. Można się wtedy zdecydować, oprócz mechanicznego lub elektrycznego stołu zabiegowego, na wygodną i lekką leżankę lub mobilne nosze weterynaryjne.