Leczenie zwierząt – zawód czy powołanie?

10-03-2022

Lekarz weterynarii jest specjalistą w leczeniu zwierząt zarówno domowych, jak i hodowlanych. Jego głównym zadaniem jest rozpoznanie oraz zwalczanie chorób występujących u pupili, ale również wykonywanie szeregu działań profilaktycznych. W przychodniach weterynaryjnych lekarze zajmują się przede wszystkim leczeniem mniejszych gatunków zwierząt, takich jak psy, koty i gryzonie. Zdarza się, że pracują oni również w profesjonalnych hodowlach, fermach, rzeźniach, stadninach i oczywiście w ogrodach zoologicznych.

Jak zostać lekarzem weterynarii?

Jaka jest najprostsza droga, żeby zostać lekarzem weterynarii i móc leczyć zwierzęta? Najlepiej ukończyć trwające ponad 5 lat studia weterynaryjne, podczas których studenci zapoznają się zarówno z teorią, jak i praktyką niezbędną do wykonywania zawodu. 

 

Praktyka leczenia zwierząt jest bardzo ważna, ponieważ lekarz weterynarii, wykonując swoją pracę, będzie musiał realizować najróżniejsze zabiegi chirurgiczne i fizjoterapeutyczne. Dlatego studia weterynaryjne narzucają obowiązek praktyk zawodowych, które pozwalają dokładnie zapoznać się z przyszłym zawodem i jego wymaganiami oraz zdobyć niezbędne umiejętności. Samo ukończenie studiów jednak nie wystarczy. Po uzyskaniu dyplomu i przepracowaniu określonego czasu w zawodzie można przejść do studiów specjalistycznych, które trwają 2-3 lata. To właśnie wtedy lekarz wybiera specjalizację, która może dotyczyć m.in. trzody chlewnej, koni, psów i kotów, radiologii czy chirurgii weterynaryjnej.

Czym powinien się wyróżniać lekarz weterynarii?

Kandydat na lekarza weterynarii powinien przede wszystkim lubić zwierzęta, dobrze znać ich naturę, zwyczaje i psychikę oraz mieć do nich odpowiednie podejście. Wymaga się od niego bardzo szerokiej wiedzy z zakresu anatomii, chorób zwierząt oraz pielęgnacji i hodowli poszczególnych gatunków. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zawód lekarza weterynarii jest bardzo trudny i często związany z ciężką i wyczerpującą pracą fizyczną. Chore zwierzęta bywają niecierpliwe i agresywne, dlatego konieczna jest też umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Leczenie zwierząt nie jest jednak jedynym obowiązkiem weterynarza. Musi on też podejmować bardzo trudne decyzje – na przykład o uśpieniu zwierzęcia, gdy nie ma już szans na jego wyzdrowienie. 

Jakie zabiegi weterynaryjne mogą być wykonywane w gabinecie? 

Każdy zabieg weterynaryjny wymaga dużo wiedzy i doświadczenia. Chirurgia weterynaryjna to jedna ze specjalizacji na studiach. W jej zakres wchodzą zabiegi i operacje o bardzo różnym charakterze. Oczywiście muszą być one poprzedzone odpowiednią diagnostyką. 

 

Jakie zabiegi weterynaryjne wykonywane są najczęściej w lecznicach weterynaryjnych? Najpopularniejsze z nich to:

  • sterylizacja zwierząt,
  • kastracja,
  • usuwanie kamieni z pęcherza moczowego,
  • operacje przewodu pokarmowego,
  • usuwanie różnego rodzaju guzów i narośli,
  • operacje onkologiczne, ortopedyczne i kardiologiczne.

 

Warunkiem wykonywania zabiegów jest oczywiście odpowiedni sprzęt weterynaryjny – stoły zabiegowe, sprzęt do podawania leków czy sterylizatory. To właśnie posiadanie odpowiednich urządzeń decyduje o zakresie usług oferowanych przez dany gabinet. 

Leczenie zwierząt – jedna z wielu możliwość po studiach weterynaryjnych

Leczenie zwierząt to odpowiedzialne zajęcie. Zawód weterynarza jest popularny, a absolwenci takich studiów zwykle nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Dzieje się tak, dlatego że opieka nad zwierzętami jest często skomplikowana i wymagająca. Z tego powodu kliniki weterynarii potrzebują coraz więcej wykwalifikowanych specjalistów, którzy zapewnią wysoki poziom usług medycznych. Lekarz weterynarii nie musi prowadzić swojej praktyki weterynaryjnej lub pracować w lecznicy. Ten zawód pozwala również wykonywać obowiązki na fermach hodowlanych, w rzeźniach, laboratoriach i firmach farmaceutycznych.