Stół, nosze i stabilizator weterynaryjny – podstawowe wyposażenie gabinetu lekarza weterynarii

29-04-2022

Każdy gabinet weterynaryjny musi być zaopatrzony w dobrej jakości sprzęt diagnostyczny i zabiegowy. Specjalistyczne wyposażenie gabinetu czy kliniki weterynaryjnej decyduje często o zakresie usług oferowanych w danej placówce. Gabinet weterynaryjny musi posiadać odpowiedni sprzęt i środki medyczne, które pomogą przeprowadzić kompleksową diagnostykę i zabiegi na zwierzętach, ale również przyspieszą rehabilitację i zapewnią odpowiednią profilaktykę.

Podstawowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego

Nie sposób wymienić całe wyposażenie, które jest potrzebne w przychodni weterynaryjnej. Im więcej specjalistycznego sprzętu przychodnia posiada, tym bardziej zróżnicowane zabiegi mogą być w niej wykonywane. 

Obok dużego sprzętu weterynaryjnego, takiego jak stoły zabiegowe czy też operacyjne, warto wymienić rentgen, aparat USG oraz drobne wyposażenie i akcesoria, które ułatwiają wykonywanie zabiegów oraz opiekę nad zwierzęciem – takie jak stetoskop, sprzęt diagnostyczny, aparat do podawania płynów, termometr, inhalator zabiegowy, pulsoksymetr czy waga weterynaryjna.  

Stoły zabiegowe i nosze weterynaryjne

Zabiegowy stół weterynaryjny to podstawowe wyposażenie każdej przychodni czy kliniki weterynaryjnej. W asortymencie specjalistycznych sklepów znajdziesz stoły z napędem elektrycznym, stoły mechaniczne oraz mniejsze stoły i leżanki ze stałą wysokością. Ale to nie wszystko. Gabinet weterynaryjny powinien być zaopatrzony również w nosze weterynaryjne, które sprawdzą się doskonale w przypadku unieruchomionego pacjenta. Służą one do bezpiecznego transportu zwierząt w sytuacjach awaryjnych lub w momencie, kiedy zwierzę zostało poddane ogólnemu znieczuleniu. Nosze weterynaryjne mogą stanowić element mobilnej leżanki, która umożliwi transport nawet ciężkiego zwierzaka. Taki wózek ze zdejmowanymi noszami z pewnością ułatwi pracę lekarzowi. W przypadku małych zwierząt doskonale sprawdzą się mniejsze nosze, wykonane z wytrzymałego materiału, rozciągniętego na lekkiej ramie – z wygodnymi uchwytami do ich przenoszenia. 

Do czego służy stabilizator weterynaryjny?

Stabilizatory, czyli obciążniki weterynaryjne, pomagają przeprowadzać zabiegi na znieczulonych zwierzętach. Są wykonane z wytrzymałych materiałów. Przymocowuje się je do ciała zwierzęcia – głównie kończyn, żeby zabezpieczyć się przed niepożądanym przemieszczeniem pacjenta na stole zabiegowym. Oczywiście wymiary i masa obciążników muszą być dostosowane do różnych gatunków i rozmiarów zwierząt. 

Stabilizator weterynaryjny pomaga przede wszystkim ograniczyć liczbę potrzebnych osób, które trzymałyby zwierzę podczas badania czy zabiegu. Takie specjalistyczne obciążniki często posiadają paski, które ułatwiają przymocowanie stabilizatorów do kończyn zwierzęcia. Kiedy najczęściej stosujemy stabilizator weterynaryjny?

  • W trakcie układania zwierzęcia do zdjęć rentgenowskich – w celu wykonania precyzyjnego radiogramu.
  • Podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych wymagających odpowiedniego ułożenia pacjenta. 

Pozycjoner weterynaryjny

Kolejnym funkcjonalnym rozwiązaniem, które ma ułatwić pracę lekarzowi, jest pozycjoner weterynaryjny, nazywany czasem stabilizatorem diagnostycznym. Wykorzystuje się go często przy diagnostyce, zwiększając wygodę pacjenta. Pozycjonery weterynaryjne sprawdzają się w szczególności podczas badań ultrasonograficznych jamy brzusznej, badań radiologicznych oraz badań z wykorzystaniem tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Zaletą takich pozycjonerów jest brak metalowych i plastikowych elementów, co umożliwia całkowitą przezierność materiału dla promieniowania jonizującego. Takie pozycjonery mają kształt rynienki, w którą wkłada się badane zwierzę.