Podstawowe wyposażenie weterynaryjne. Co musi się znaleźć w gabinecie lekarza weterynarii?

14-03-2022

Wykonywanie zawodu lekarza weterynarii wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wymaga on profesjonalnej wiedzy medycznej z zakresu leczenia i opieki nad zwierzętami oraz odpowiedniego sprzętu weterynaryjnego, który umożliwi prowadzenie praktyki weterynaryjnej. 

 

Jakie jest podstawowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego? Jaki sprzęt weterynaryjny jest niezbędny do prowadzenia przychodni dla zwierząt? 

Podstawowy sprzęt weterynaryjny

Wiedza i doświadczenie lekarza weterynarii to podstawa, jednak nie można prowadzić praktyki weterynaryjnej bez odpowiedniego sprzętu, który wpływa również na jakość oferowanych usług. Wyposażenie takiego gabinetu jest regulowane prawnie. Ustawodawca dokładnie określa, jaki sprzęt weterynaryjny jest niezbędny, aby móc otworzyć i prowadzić lecznicę dla zwierząt. Jakie jest więc podstawowe wyposażenie weterynaryjne

 

 • Sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych

 

Chodzi o przechowywanie artykułów sanitarnych, sprzętu jednorazowego użytku oraz innych produktów medycznych.

 

 • Pojemniki na odpady

 

W tym również pojemniki na odpady weterynaryjne. 

 

 • Stół zabiegowy

 

Stół zabiegowy w gabinecie weterynaryjnym musi być dostosowany wielkością i funkcjonalnością do zakresu i rodzaju świadczonych usług. Powinien być to profesjonalny stół do zabiegów weterynaryjnych, wykonany z odpowiedniego, łatwo zmywalnego materiału, odpornego na działanie środków do dezynfekcji. Mogą być to stoły elektryczne, stoły mechaniczne lub ze stałą wysokością

 

 • Lampa bakteriobójcza

 • Stetoskop

 • Autoklaw lub sterylizator na suche powietrze

 • Sprzęt do dożylnego podawania leków

 • Źródło światła bezcieniowego

 • Przenośny sprzęt weterynaryjny oraz pojemniki zapewniające sterylność przenoszonych urządzeń podczas transportu

 

Jeśli usługi weterynaryjne są świadczone również poza gabinetem. 

Weterynaria – sprzęt dostosowany do zakresu oferowanych usług

Gabinety weterynaryjne i kliniki dla zwierząt powinny być wyposażone w sprzęt wysokiej jakości, ponieważ w dużej mierze decyduje on o jakości świadczonych usług i gwarantuje bezpieczeństwo czworonożnym pacjentom. Im szerszy zakres usług oferowanych przez gabinet, tym więcej specjalistycznych urządzeń powinno się w nim znaleźć. Lekarze weterynarii specjalizują się w różnych dziedzinach – sprzęt weterynaryjny powinien je uwzględniać. 

 

Warto, aby w każdej klinice weterynaryjnej znalazło się również wygodne pomieszczenie dla osób, które czekają ze zwierzętami na przyjęcie. Dobry gabinet powinien posiadać również salę operacyjną ze stołem zabiegowym, sprzętem anestezjologicznym oraz wysokiej klasy sterylizatorem. W gabinecie powinny znaleźć się także odpowiednie meble – funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. 

Jaki sprzęt powinien się znaleźć w dobrym gabinecie weterynaryjnym?

Posiadany sprzęt decyduje o tym, jakie zabiegi mogą być wykonywane w danym gabinecie weterynaryjnym i jaką pomoc może zagwarantować lekarz swoim pacjentom. Jaki jeszcze sprzęt weterynaryjny powinien znajdować się w profesjonalnym gabinecie?

 • Aparat do robienia USG – ultrasonografy weterynaryjne umożliwiają rozpoznanie guzów, nowotworów czy infekcji, 
 • Aparat do narkozy wziewnej, który gwarantuje bezpieczne przeprowadzanie operacji,
 • Urządzenia do monitoringu gwarantujące bezpieczeństwo podczas zabiegu – kontrolują one pracę serca, ciśnienie, oddech, stężenie tlenu podczas operacji oraz monitorują stan pacjenta,
 • Respirator weterynaryjny, 
 • Aparat do usuwania kamienia nazębnego,
 • I wiele innych.

Weterynaria – sprzęt wysokiej jakości i profesjonalna wiedza to doskonałe połączenie

Zawód weterynarza cieszy się niesłabnącą popularnością. Trudno się dziwić. Zapotrzebowanie na usługi weterynaryjne stale rośnie. Połączenie profesjonalnej wiedzy medycznej i wysokiej jakości sprzętu gwarantuje skuteczność działania i zadowolenie z efektów swojej pracy.